Archiv událostí roku 2007

19. - 21. prosince 2007 - Josefov kaple svatého Jiljí

Tato sakrální stavba, která byla zbudována v polovině 30. let 20. století továrníkem Čerychem a dalšími pravoslavnými Čechy, podstoupila nejnutnější záchranné práce. Jedná se o částečnou opravu střechy nad kněžištěm a instalaci nových okapů. Na rekonstrukci se ze 2/3 finančně podílel KRAJSKÝ ÚŘAD KRÁLOVÉHRADECK0HO KRAJE a ostatek zaplatila Pravoslavná církevní obec v Hradci Králové. Summa summarum: 77.000 Kč. Jak uvedl protopop M. A. Jareš: "Pokud zdejší vandalové poleví v nesmyslném ničení této památky (např. koncem října byl ukraden z kopule kříž), je tu naděje, že příští rok budeme v sanaci pokračovat". Chcete-li pomoci v našem vyčerpávajícím odhodlání, pošlete libovolnou finanční částku na náš účet (= Pravoslavná církevní obec v HK): 108 964 33 99/0800 - Díky!


Út 25. prosince 2007 17:24:33 Milan Augustýn Jareš

16. prosince 2007 - Hradec Králové chrám svatého Mikuláše

Arcibiskup Krystof 1 Jak je zvykem, tak i tentokrát navštívil místní svatostánek a samosebou i nás Jeho Blaženost vladyka Kryštof, archiepiskop pražský a metropolita českých zemí a Slovenska. Spolu s ním sloužil církevně-slovanskou svatou liturgii protopop M. A. Jareš. V závěru archijerej vzpomenul svátku našeho patrona a vyzval cca 60 věřících k opravdové radosti z nadcházejícího Narození Páně. Při celování kříže byli všichni přítomní obdarováni ovocem, pamlsky a perníkovými mikulášky. Obzvláště omladině byly dále dány puzzle s vyobrazeními Panny Marie a Ježíše Krista ve formátu A3. Tyto skládanky byly vydány díky přispění města Hradce Králové (viz: Právo - 13.12.2007!).
Arcibiskup Krystof 2

Po duchovní posile bylo připraveno pro vzpruhu tělesnou pohoštění ve vegetariánské restauraci "Bazalka". Všeobecná spokojenost! Polosyti a polopiti (inu je půst!) jsme se nakonec rozloužili s naším hierarchou a popřáli mu šťastnou cestu (kdežpak domů - odpočinout si, ale na Moravu, do Vilémova - kvůli vánočnímu koncertu).
Arcibiskup Krystof 3


Út 25. prosince 2007 14:42:06 Milan Augustýn Jareš, fotografoval Jan Prouza

13. prosince 2007 - JOSEFOV Vojenský hřbitov

Při oslavě 91. výročí otevření Suškinova památníku "Padlým za vlast" (17.12.1916) se udála panychida sloužená otci Olegem Machněvem a M. A. Jarešem. Této vzpomínky na zesnulé se účastnili: pan Alexandr Michajlovič Pismennyj (attašé pro kulturu a tisk - Velvyslanectví Ruské federace), pan ing. Jiří Klepsa (starosta Jaroměře - Josefova), zástupci občanského sdružení Za evropskou multikulturní společnost, representanti firmy PR - ASPEKT INTERNATIONAL a mnozí další.

Nato se konalo v josefovské radnici setkání, při němž promluvili pan starosta pan attašé (prohlubování čeko ruských vztahů). Poté zazpívali slečna Valentina Šuklina a pan David Nikl původní ruské romance (opravdový kulturní zážitek). Dále paní redaktorka Natalija Sudlianková předala protopopu Jarešovi šek na sponzorský dar v hodnetě 50.000 Kč od První Česko-Ruské Banky (s.d. Mezinárodní investiční banka, in concreto: firma ALTA). Za což duchovní srdečně poděkoval a sdělil, že tyto peníze budou určeny na odstranění havarijního stavu kaple svatého Jiljí. Případná by byla také - jak ještě dodal - vetší aktivita zastupitelstva proti vandalismu (lepší fungování policie, kamera a noční osvětlení). Pak byla ohlášená soutěž ve znalosti ruského jazyka pro studenty zdejších středních škol, kterou pořádá nadace RUSSKIJ MIR a sponzoři. 8 vítězů pojede do Ruska a dalších 5 na letní tábor v Příbrami.

Nakonec byli všichni pozváni k vydatnému pohoštění a mnozí ještě k tomu obdarováni.


Út 25. prosince 2007 14:20:09 Milan Augustýn Jareš

Internetový obchod s pravoslavnou literaturou

Obrátil se na nás pan Maxim Hodak z Holandska s projektem internetového obchodu pravoslavnou literaturou www.orthodoxlogos.com. Text emailu uvádím doslovně.

Dear Madam/Sir,
I would like to inform you that with God’s help already for some time an Orthodox bookstore, www.orthodoxlogos.com, based in the Netherlands has been operational. Orthodox Logos Foundation is an online Orthodox bookstore having as its mission to provide a full spectrum of Orthodox Christian materials in four languages, namely in English, French, Dutch and Russian and since recently in Chinese.
During the last years it became more and more apparent that Orthodox Christianity is increasingly spreading around Western Europe and other Non-Orthodox countries of the world. Unfortunately, much of the immense amount and depth of Orthodox materials remains virtually inaccessible to the majority of readers in Western parts of the world. This is due to the fact that the books are printed by many different and often small publishers in different countries and are being distributed in limited amounts.
Orthodox Logos Foundation would like to provide the opportunity to have full access to such materials and to allow the interested to read, watch and listen the Orthodox materials in his or her native language. Therefore, the future plans of the bookstore are to add more languages to the bookstore’s catalogue.
A significant part of the profit from the bookstore sales will be used for the development of Orthodox Christianity in Western Europe and in particular for the development of the newly acquired Russian Orthodox Church in Amsterdam. The information about the church can be found at www.orthodox.nl. We kindly request you to, if possible, place a link to our website. It will help us in the development of the project. Thank you in advance for your help and I look to hearing from you in the near future. Kind Regards,
Maxim Hodak
Project Coordinator
E: contact@orthodoxlogos.com
W: www.orthodoxlogos.com
T: + 31 (0) 6 415 660 39


Čt 10. prosince 2007 23:58:14 Jirka Chráska

16. prosince 2007 přijede vladyka Kryštof

16. prosince 2007 přijede do Hradce Králové Jeho Blaženost Kryštof, arcibiskup pražský, metropolita Českých zemí a Slovenska a bude sloužit archijerejskou svatou liturgii v 9:45 v chrámu sv. Mikuláše v Jiráskových sadech.


Čt 29. listopadu 2007 14:14:08 Jirka Chráska

ČT 2 pořad Kosmopolis - oprava

Česká televize bude vysílat 28. listopadu 2007 7. prosince 2007 v 18:00 na programu ČT2 pořad o naší pravoslavné církevní obci.

Za uvedení špatného termínu se omlouváme.


Ne 4. listopadu 2007 19:17:18 CEST Milan Augustýn Jareš

Oprava: Čt 29. listopadu 2007 14:01:32 CET Milan Augustýn Jareš

27. listopadu po západu slunce začíná Filipovský půst

27. listopadu po západu slunce začíná předvánoční Filipovský půst.


St 27. listopadu 2007 14:04:18 CET Milan Augustýn Jareš

Duchovní kuchyně - pravoslaví

Česká televize bude vysílat 30. září 2007 v 19:00 na programu ČT2 pořad o pravoslaví.


So 29. září 2007 21:03:18 CEST Milan Augustýn Jareš

Česká televize natáčela u nás

Ve čtvrtek 27. září 2007 natáčela u nás Česká televize pro pořad Kosmopolis. Čas vysílání bude upřesněn později na této stránce.


So 29. září 2007 21:06:02 CEST Milan Augustýn Jareš

zpět